Zvýšená propustnost střev – syndrom, který trápí čím dále více lidí

Zvýšená propustnost střev
Zvýšená propustnost střev | Zdroj: Pixabay.com

Někdy to vypadá, že si názvy moderních civilizačních chorob sami vymýšlíme, ale skutečnost je taková, že díky špatnému ovzduší, stresu, uspěchanosti doby a hlavně horší kvalitě jídla vznikají problémy, které jsme dříve jako lidstvo neznali.

Co je zvýšená propustnost střev?

Ve zdravém těle naleznete zdravá střeva – částečně je můžeme označit jako polopropustná, i když to není úplně přesné. Mají v sobě zkrátka mechanismus, který kontroluje veškerou stravu a dle toho určí, jestli látky propustí do krevního oběhu a celého těla, nebo je vyloučí. Laicky to můžeme označit jako „záklapka“.

Problém zvýšené propustnosti střev spočívá v tom, že je kontrolní zúžený prostor rozšířen a záklapka nefunguje tak, jak by měla. Proto pak do těla vstřebáváme látky, které tam mít nechceme. To, jak velké problémy máme, signalizuje jenom to, jak moc máme střeva propustná. U někoho to může být začínající ojedinělý problém, u někoho to může přecházet až do chronického stavu.

Jak ji předcházet?

Jako u každé nemoci, prevence je nejdůležitější. Když se do tohoto stavu nikdy nedostaneme, nebudeme ho muset řešit. Nabízí se napsat, že prevencí je zdravá strava, ale co to dnes vlastně je?

Z jídelníčku byste určitě měli vyřadit veškeré jídlo obsahující lepek, což je především bílé pečivo. Lepek ve střevech způsobuje produkci látky zvanou zonulin. Tato látka uvolňuje vazby mezi buňkami tenkého střeva a tím dochází ke zvýšené propustnosti. Dále byste se měli vyhnout kravskému mléku (nikoliv však produktů z kravského mléka jako másla, jogurtů atd..) a konzumaci cukru ve zvýšeném množství.

Jak poznat, že tímto onemocněním už trpím?

Velmi těžce. Příznaky jako projevy alergie, nadýmání, únava a ekzémy jsou totiž příznaky mnoha jiných nemocí, které mají však v mnoha případech opět stejnou příčinu – konzumace lepku a zvýšená konzumace cukrů – obecně špatná strava. Proto se snažte změnit jídelníček a občas si uvařit bylinkový čaj na pročištění střev – třeba mátu nebo šalvěj. To skutečně funguje na výbornou v případě jakýkoliv potíží se střevem a žaludkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *