Jak nejlépe vyčistíte vaše šperky?

Jak vyčistit šperky
Jak vyčistit šperky | Zdroj: Pixabay.com

Nastřádala jste doma poklady od svého miláčka a svých blízkých, ale nevíte, jak je správně čistit? Do zlatnictví opravdu nemusíte. Podívejte se na několik jednoduchých způsobů, které opravdu fungují.

Stříbro vyčistíte roztokem z drogérie

Zašedlé stříbro nevypadá pěkně, a proto byste mu měla dopřát pravidelnou údržbu. Dobrou zprávou je, že si můžete koupit speciální roztok na čištění stříbra v drogérii. Jedinou podmínkou je, abyste do roztoku nedávala kameny nebo perly, které mohou být součástí stříbrných ozdob. Na ty se používají hadříky nebo utěrky napuštěné impregnací.

Na zlato musíte se speciální vatou nebo pěnou

U zlata musíte postupovat obzvlášť obezřetně, jelikož se jedná o velmi měkký kov. Snadno se poškrábe nebo poškodí. Pro domácí čištění zlata musíte použít speciální čistící vaty a pěny, které jsou k čištění zlata předurčeny.

Na diamanty použijte alkohol nebo vodu s jarem

Diamant už je natolik cenný kov, že je mnohdy lepší provést jeho údržbu ve zlatnictví. Pokud se i tak rozhodnete pro domácí čištění, vyzkoušejte alkohol, nejlépe ve formě 100% lihu. Líh nalejte do sklenice a diamant do něj na jednu hodinu ponořte. Potom ho můžete dočistit kartáčkem (např. již nepoužívaný kartáček na zuby), propláchnout vlažnou vodou a osušit.

Druhou možností je použití obyčejné jarové vody, do které diamant ponoříte. Stačí 15 minut, potom kartáčkem dočistěte a opláchněte pod vlažnou vodou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *